Det här rymliga kylskåpet i rostfritt stål har en förvaringskapacitet på 800 liter för grönsaker, kött, fisk och andra produkter som måste kylas. Kylskåpet levereras med sex galler och motsvarande styrsatser, så att du kan förvara tillräckligt många produkter på ett organiserat sätt.
39.368,00 kr Det ursprungliga priset var: 39.368,00 kr.19.650,00 krDet nuvarande priset är: 19.650,00 kr. ex.moms
25 i lager (kan restnoteras)
25 i lager (kan restnoteras)
- Säker betalning
- Snabba leveranser
- Säker ehandel
- Personlig service
Ett kylskåp är viktigt för alla cateringföretag för att hålla mat och dryck fräscha längre. När allt kommer omkring vill du att ditt lager av produkter ska hålla sig fräscha under lång tid och du vill kunna lagra tillräckligt med lager.
Statisk kylning
Detta kylskåp i rostfritt stål med två robusta dörrar erbjuder 800 liter kyld förvaringskapacitet. Kylskåpet har statisk kylning med fläkt, vilket ofta är tystare än ett kylskåp med ventilerad kylning. Oförpackade produkter torkar också ut mindre snabbt. Du kan enkelt läsa av temperaturen i kylskåpet på den digitala displayen. Med hjälp av piltangenterna kan du ställa in önskad temperatur. Temperaturintervallet för detta kylskåp är mellan -2 och 10°C. Den magnetiska dörrtätningen håller dörrarna ordentligt stängda och förhindrar att kall luft kommer ut. Belysningen i dörröppningen tänds automatiskt när du öppnar dörren och dörrarna kan stängas individuellt med ett lås.
Sex justerbara galler
Det här rymliga kylskåpet har tre galler med motsvarande styrningar bakom varje dörr. Du kan justera höjden på styrningarna med steg om 5 cm vardera. På så sätt kan du själv bestämma hur mycket utrymme du vill ha mellan gallren. Gallren har en upphöjd kant som förhindrar att mat faller av gallret eller fastnar på bakväggen. Du kan enkelt beställa extra galler från vår webbplats för fler nivåer.
Droppbricka för kondensvatten
Kylskåpet har ett statiskt kylsystem, vilket innebär att kondens och isbildning kan uppstå snabbare. Därför är kylskåpet utrustat med ett litet hål i botten av kylskåpet. Under kylen finns ett dropptråg som samlar upp vattnet. Töm droppbrickan regelbundet för att hålla kylskåpet svalt. Kylskåpet är utrustat med fyra hjul, varav de två främre har broms. Det gör det också lätt att flytta kylskåpet och rengöra undertill.
Rengöring av kylskåpet
Förutom att tömma dropplådan regelbundet är det också viktigt att rengöra kylskåpet regelbundet. Se till att kylskåpet är avstängt, urkopplat och tomt. Ta bort alla galler och rengör sedan insidan med en mjuk trasa. Använd varmt vatten och ett milt rengöringsmedel. När insidan är ren, rengör gallren och dörrgummina. Sätt tillbaka gallren och sätt på kylskåpet igen. Kylskåpets utsida kan rengöras med en fuktig, mjuk trasa.
Vill du ha ett kylskåp med gott om plats för kylvaror och som inte låter så mycket? Och tillräckligt med hyllor så att du kan förvara ditt lager bekvämt per nivå? Då är det här 800-liters kylskåpet rätt för din cateringverksamhet. Beställ det här kylskåpet nu!
Funktioner
- Maximal omgivningstemperatur på 43°C
- Kompakt skyddsisolering på 6 cm
- Utrustad med statisk kylning med fläkt
- Temperaturområde på -2 till 10°C
- Digital temperaturreglering (Dixell)
Produktspecifikationer
- Nettovikt: 146 kg
- Nettokapacitet: 800 L
- Utvändiga mått: B134 x D71 x H202 cm
- Invändiga mått: B122 x D58 x H139,5 cm
- 230V / 50Hz / 1 Fas 175W
Inklusive
- 6 galler med styrningar 54 x 55,5 cm
- 1 droppbricka med styrningar
| Vikt | 146 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 136,5 × 75 × 207 mm |
| Ean | 8720783977994 |
| Vikt | 146 |
| Frakt Vikt | 166.000000 |
| Förpacknings Djup | 75.00 |
| Längd | 134 |
| Djup | 71 |
| Höjd | 202 |
| Färg | Rostfritt stål |
| Dörrar | 2 |
| Strömförsörjning | 230V |
| Invändig bredd | 122 |
| Invändigt djup | 58 |
| Invändig höjd | 139.5 |
| Volym Brutto L | 800 |
| Kylning | Statisk kylning med fläkt |
| Lägsta temperatur (Celsius) | -2.000000 |
| Högsta temperatur (Celsius) | 10.000000 |
| Köldmedium | R290 |
| Modell Typ | Golvmodell |
| Hjul | 1 |
| Har bromsar | 1 |
| Typ av dörr | Gångjärnsförsedd dörr |
| Dörr material | Rostfritt stål |
| Lås | 1 |
| Material hölje | Rostfritt stål |
| Isoleringens tjocklek (cm) | 6 |
| Avfrostning | |
| Typ av display | Digital |
| Bullernivå (dB) | 50 – 60 |
| Antal rutnät | 6 |
| Fasta rutnät | |
| Dropptråg | 1 |
| Intern belysning | 1 |
| Varumärke | Maxima |
Relaterade produkter
Ett bättre val
Med en vilja att bli förstahandsvalet inom storkök och restaurang så har vi här på Top Gastro ett ständigt växande utbud. Vi fokuserar på både allmänna och högsta specifika köksprodukter som verkligen lever upp till höga krav.
Genom att ständigt utvärdera våra kunders förutsättningar och förväntningar så förbättrar vi ständigt vårt sätt att arbeta och vårt produktutbud. Vi ser fram emot att få chansen att leva upp till era förväntningar och göra det enkelt för er att ta er verksamhet till nästa nivå.
Restaurang- och storköksmaskiner
Kvalitativa restaurangmaskiner och bra produkter för storkök kan göra underverk för er verksamhet. Såväl rent konkurrensmässigt som när det gäller den interna effektiviteten.
Att säkerställa tillgång på restaurangmaskiner av hög kvalitet är viktigt i ett stort antal verksamheter. Däribland storkök, cafeterior, snabbmatsrestauranger och andra ställen där ett stort antal människor serveras under intensiva förhållanden.
Men med storköksverksamhet finns det sällan utrymme för kompromisser. Det är helt enkelt ett måste att allting håller högsta möjliga nivå. Här på Top Gastro är vi helhjärtat hängivna allt som har med kvalitetsprodukter att göra. Genom att fokusera på allt ifrån små tillbehör till regelrätta industrimaskiner säkerställer vi bred tillgång på den utrustning som krävs för att leva upp till dagens ofta intensiva och hektiska förväntningar. Genom att skapa mervärde för våra kunder genom att förse dem med de produkter de behöver skapar vi långsiktiga relationer som gynnar samtliga inblandade.




